Haber

Kongo’daki Çatışmalarda 65 Bin Çocuk Yerinden Edildi

KINSHASA, 2 Şubat (Xinhua) — Küresel yardım kuruluşu Save The Children’ın bir raporuna göre, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin (KDC) Kuzey Kivu eyaletinde tırmanan çatışmalardan sonra bir gün içinde 122.000’den fazla kişi evlerini terk etti ve binlerce kişi oranında çocuk istismara uğruyor. savunmasız olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler verilerine dayanan rapora göre Demokratik Kongo Cumhuriyeti nüfusunun yüzde 53’ünün çocuk olduğu dikkate alındığında 65 bin çocuğun yerinden edildiği tahmin ediliyor.

Rapora göre, Kuzey Kivu eyaletinin başkenti Goma’nın yaklaşık 60 km batısındaki Kitshanga çevresindeki bölgelerde 23 Ocak ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri arasında çıkan silahlı çatışmalar kitlesel yerinden edilmelere yol açtı. çatışmalar yoğunlaştıkça bu sayı artacaktır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin diğer bölgelerinde de sivillere yönelik endişe verici saldırı dalgaları öldürülüyor ve evlerini terk etmeye zorlanıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 24 Ocak’ta, Ituri eyaletinde son altı hafta içinde 200’den fazla sivilin silahlı gruplar tarafından öldürüldüğünü, 2.000 evin yıkıldığını ve 80 okulun kapatıldığını veya yıkıldığını bildirdi. Öte yandan, sağlık tesislerinin yağmalanması, insanların sağlık hizmetlerine erişimini giderek zorlaştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu